Аномальні кліматичні зміни в Україні, які щодня відзначаються новими температурними рекордами в сторону потепління, сьогодні є новим викликом для аграріїв держави, які з надією і тривогою дивляться в майбутнє аграрного 2020 року.
Закінчується 2019 рік. Аграрії завершують комплекс осінніх польових робіт, ретельно формують свої бюджети – виробничі – фінансові плани. І як завжди, з оптимізмом, мріють про високі врожаї, високі на цей врожай ціни, можливе зниження вартості на мінеральні добрива, засоби захисту рослин і насіння, паливо – мастильні матеріали, щедрі та рясні дощі, безперебійну роботу чудової високоефективної техніки. При можливості – здоровий економічний і політичний клімат.
Тільки незначна кількість професіоналів – практиків, які тривалий час працюють в сільському господарстві, вже продіагностувала наявність вологи в метровому шарі ґрунту і замислилась. Замислилась з тривогою – про майбутній урожай вже в 2020 році.
Адже вітчизняні і зарубіжні науковці протягом тривалого часу дослідили, якщо в ґрунті на період встановлення стабільних мінусових температур немає вологи, або її недостатньо, слід очікувати суттєвого зниження урожаю в наступному вегетаційному сезоні.
Наприклад, якщо на час відновлення вегетації пшениці озимої в метровому шарі знаходиться менше 100 мм вологи, потенціал урожайності буде реалізований на 50 %, і це за умови хорошого розвитку рослин восени (3 – 4 пагони). Перед сівбою соняшнику, кукурудзи, цукрових буряків в метровому шарі ґрунту має бути не менше 150 – 170 мм вологи.
Оптимісти – агрономи, як завжди скажуть, так підуть весною рясні дощі і ситуація виправиться. Досвідчені практики скажуть – а якщо не підуть. Оптимістам на замітку – успіх урожаю 2019 року залежав від накопичення вологи в ґрунті в попередні роки. З серпня цього року на основній території України відсутні продуктивні опади, які завжди формували необхідний волого запас в метровому і нижчих шарах ґрунту.
Знову звернемось до даних науковців, якими в останній час чомусь аграрії зневажливо нехтують. 70 % запасів вологи в ґрунті формується в осінній період (ну звісно, якщо ідуть опади). В зимовий період за рахунок снігу, чи зимових опадів, запаси вологи поновлюються в шарі до 30 – 50 см. І це за умови всіх сприятливих факторів, включаючи систему обробітку ґрунту, його рельєф, властивостей ґрунту (фізичних і агрохімічних), меліоративних заходів і т.д. В весняний і літній періоди, враховуючи процеси випаровування вологи, високі транспіраційні коефіцієнти основних високорентабельних культур, опади не завжди позитивно впливають на формування урожаю. Крім цього, стабільність урожаю залежить від стабільності волого запасів за період ротації культур. По простому кажучи, не одним роком треба жити.
Що потрібно зробити? Терміново, поки не замерз ґрунт, організуйте в своїх господарствах менеджмент вологи в нижніх шарах ґрунту (1 м, 50 см, 30 см, 10 см). Радимо відновити знання про визначення вологості за допомогою сушильної шафи, бюксів, ваги. Методику і формулу визначення вологи знайдете в підручниках чи Інтернет джерелах. Це сьогодні доступно для бажаючих. Хто йде на крок попереду, вже «оцифрувався», може використати різного роду датчики визначення вологості.
А далі, Ваші фахівці – агрономи, підберуть рекомендовані оригінаторами гібриди кукурудзи (яке ФАО, густота при сівбі), гібриди соняшнику, сорти сої, необхідні форми азотних добрив для підживлення озимих (тут роботи не початий край), необхідні фосфорні і калійні добрива при сівбі ярих культур (в умовах посухи не всі види добрив ефективні, а рідкі тільки починають набирати оберти), ґрунтові гербіциди, які працюють в умовах недостатньої вологи. Вирішальними також буде швидке закриття вологи, терміни сівби, наявність необхідної ґрунтообробної і посівної техніки.
І не забудьте, під час визначення наявності вологи в ґрунті, порівняти її накопичення на фоні різних систем обробітку ґрунту, різних схем основного обробітку.
Той, хто визначить вологість в різних шарах ґрунту, не забудьте поділитися результатами з аграріями з інших регіонів України, порадьте їм також це зробити, зробіть інформацію доступною всім, сьогодні для цього існує Інтернет.
Вода з Бочки Лібіха непомітно витікає, стаючи лімітуючим Ваш урожай фактором, який важко поправити, навіть при наявності найдорожчих ресурсів, придбаних за великі гроші.
Бажаємо всім високих і стабільних прибутків. Тільки радимо тепер відкладати з Ваших прибутків кошти на різного роду зрошувальні системи, при відповідно наявних джерелах води. Сонце буде завжди, Земля також буде. А волога стає лімітуючим Ваш агробізнес фактором. Бережіть і дорожіть нею.
До ваших послуг – агроконсультант Олексій Сергієнко і команда ArtFieldS.
Дізнайтесь про наші послуги та про нас на нашому сайті. А також перегляньте нові актуальні відео на нашому YouTube-каналі!