За прогнозом Продовольчої сільськогосподарської організації ООН (ФАО), щоб забезпечити потреби населення, чисельність якого, за прогнозами, становитиме 9,7 млрд осіб у 2050 р., виробництво продовольства у світі має зрости на 50 % до 2050 р. При цьому, на сільське господарство припадає близько 63 % збитків, пов’язаних зі стихійними явищами, викликаними зміною клімату. Так, у 2008–2018 рр. економічні збитки, завдані погодними стихійними явищами аграрному сектору країн світу, у вигляді втрат продукції рослинництва і тваринництва, становили 280 млрд. дол. США.
За таких умов забезпечення необхідного рівня продовольчої безпеки залежатиме від того, наскільки своєчасно та ефективно відбудеться адаптація сільськогосподарської діяльності до кліматичних змін. Але, за останні 2 роки кліматичні зміни і катастрофи набули досить непередбачуваного явища.
Наприклад, влітку 2023 р. сталося більше кліматичних катастроф, ніж будь-коли, відзначається в Мюнхенському звіті про безпеку (MSR) за 2024 рік.
За даними звіту щодо стану глобального клімату в 2023 р. (State of the Global Climate 2023) Всесвітньої метеорологічної організації (World Meteorological Organization (WMO), 2023 рік став найтеплішим за всю історію спостережень, а середня глобальна приземна температура на 1,45°C (з похибкою ± 0,12°C) перевищила доіндустріальний рівень (середнє значення за 1850– 1900 роки).
Цей показник дуже близький до цільового показника температури, встановленого країнами в 2015 р. у рамках Паризької угоди, якою закріплено мету утримати зростання глобальної середньої температури на рівні 1,5°С понад середнє значення доіндустріального рівня, що суттєво знизить ризики та наслідки зміни клімату. За прогнозами, наведеними в Мюнхенському звіті про безпеку, глобальна температура у поточному столітті може перевищити на 2,5-2,9°C доіндустріальний рівень .
За даними науковців, аналітиків і експертів, сезон 2024 року побив рекорди попереднього 2023 року і став найтеплішим і найспекотнішим за всі роки цифрових спостережень кліматологів світу. Два роки підряд – це вже не статистика, а закономірність. Тепла зима 2025 року ставить нові виклики перед аграрним сектором всього світу.
Очікується, що зумовлена кліматом нестача продовольства та води зростатиме в міру подальшого підвищення глобальної температури. В останньому на даний момент Шостому звіті Міжурядової групи експертів зі зміни клімату зазначається: якщо глобальна температура зросте на понад 4°C вище доіндустріального рівня (сценарій, який передбачає дуже високі рівні викидів парникових газів), половина видів рослин і тварин може опинитися під загрозою існування. Кожне потепління призводить до швидкого зростання небезпечних погодних і природних явищ, які посилюють ризики для здоров’я людини та функціонування екосистем.
Зміна клімату, знижуючи рівень продовольчої безпеки, ставить під загрозу виконання планів, спрямованих на досягнення Цілей сталого розвитку. Попри збільшення продуктивності сільського господарства в деяких країнах і регіонах, кліматичні зміни створять загрози і ризики для сільського господарства в інших країнах. За таких умов реагування на такі зміни дедалі стає складнішим. Антропогенне навантаження на агроекосистеми та навколишнє середовище одночасно з катастрофічними природними явищами можуть призвести до негативного синергетичного ефекту та «каскадування» ризиків, що виявлятимуться як на регіональному, так і на планетарному рівнях. Зокрема, відсутність стабільного виробництва сільськогосподарської продукції та нестабільність логістичних процесів і поставок на ринок продуктів харчування, зумовлені кліматичними змінами, зростатимуть одночасно з некліматичними факторами впливу, такими як виведення продуктивних земель під забудову й розширення міст, деградації ґрунтів і опустелювання земель як результат екстенсивного їх використання та воєнних конфліктів.
В зв’язку з цим набуває великого значення рівень технологічних знань фахівців аграрної галузі в усьому світі, які орієнтовані на отримання сталих врожаїв в умовах швидких кліматичних змін та природних катастрофічних явищ. А це вже питання до профільних наукових закладів, міністерств і урядів. Хто це першим зрозуміє і почне практично і активно діяти, той і виживе в цих загрозливих і небезпечних історичних реаліях.
До ваших послуг – агроконсультант Олексій Сергієнко і команда ArtFieldS.
Дізнайтесь про наші послуги та про нас на нашому сайті. А також перегляньте нові актуальні відео на нашому YouTube-каналі!
Джерело: https://niss.gov.ua/sites/default/files/2024-07/ad_klimagrosektor_03_07_24_zminena.pdf