Вегетація озимих 2024 завершилась. Короткі підсумки

Агрометеорологічні умови, що склалися протягом першої і другої декади листопада були сприятливими для росту та розвитку озимих культур. Вегетація озимих зернових культур проходила за задовільних умов, особливо в регіонах, де пройшли опади в першій і другій декаді жовтня. На більшій частині території країни з початку третьої декади листопада озимі зернові культури перебувають у стані вимушеного зимового спокою в зв’язку з настанням метеорологічної зими. Проходить друга фаза загартування.

У другій фазі загартування відбувається зневоднення клітин, у яких підвищується концентрація розчинних цукрів, зменшується вміст так званої вільної води, яка легко замерзає, та підвищується вміст зв’язаної води, котра замерзає лише за критично низької температури. Рослини стають ще стійкішими проти низьких температур: добре загартована пшениця витримує зниження температури біля вузла кущіння до -18…20°С, жито озиме — до -23…24°С, тритикале — до -19…21°С, ячмінь озимий — до -14…15°С. 

Протягом останніх декількох днів (25 – 27 листопада)  спостерігалися нічні температури до – 6 – 8ºС на сході і півночі України, до – 6ºС в центрі, до – 3 – 4ºС в західних і південних областях України. На ряді полів озимих західних, центральних і північних областей є сніговий покрив від 8 до 12 см.

 За даними наукових установ НААН середня температура повітря першої та другої декади листопада знаходилася у межах — від 0,9 до 3,2ºС і була на 0,8–1,8ºС вище норми. Максимальна температура повітря у найтепліші дні підвищувалася до 7,9–10,2ºС, мінімальна — у найпрохолодніші ночі місцями знижувалася до – 2 º С тепла на півдні, а на півночі до – 1 ºС морозу. Третя декада була значно прохолоднішою в зв’язку з надходженням холодного арктичного повітря, починаючи з 23 листопада. Прохолодна погода тривала до 27 листопада. З 28 листопада і до початку календарної зими очікується потепління до + 2 + 3ºС вдень в більшості регіонів України, і до 0 – 2ºС вночі.

Опади у вигляду дощу та мокрого снігу в листопаді спостерігалися майже на всій території країни, але їх кількість була різною, у межах від 2 до 15 мм і навіть така їх кількість покращила рівень вологозабезпечення не промерзлого ґрунту.

За інформацією ННЦ «Інститут землеробства НААН» озимі зернові культури на даний час перебувають у фазі «сходи – кущення». Маса 100 сирих рослин варіює у межах 43–60 г, висота рослин 12–15 см. Стан посівів переважно добрий та задовільний. У зв’язку зі зниженням середньодобових температур нижче 5ºС тепла впродовж другої декади листопада у рослин озимих зернових культур спостерігається повільне протікання ростових процесів. Сума ефективних температур вище +5ºС з дати отримання сходів (друга декада  жовтня) наразі не змінилася і становить 71ºС, активних — 185ºС. Така сума накопичених температур, на думку вчених цієї наукової установи є поки що недостатньою для успішної перезимівлі озимих зернових культур. Для успішної перезимівлі сума ефективних температур за період від сходів до переходу середньодобової температури через 5ºС тепла повинна становити не менше 200–225ºС.

За нашими спостереженнями та інформацією від різних наукових установ, температурний режим, який в перших двох декадах листопада мав бути вирішальним для росту і розвитку рослин озимих, не виправдав очікувань на традиційне потепління, особливо з огляду на суму ефективних температур, оскільки середньодобова температура повітря, на більшості території країни не перевищувала 5ºС тепла.

Тому, моніторинг посівів, що не увійшли в зиму в оптимальному стані розвитку, має бути на постійному контролі, особливо у період відлиг і за різких коливань температур, оскільки вони у першу чергу будуть піддаватися механічним і фізіологічним пошкодженням.

До ваших послуг – агроконсультант Олексій Сергієнко і команда ArtFieldS.

Дізнайтесь про наші послуги та про нас на нашому сайті. А також перегляньте нові актуальні відео на нашому YouTube-каналі!

Прокрутка до верху