Про проблему ущільнення ґрунтів сьогодні говорять все частіше, хоча вона в сільському господарстві виникла задовго до того, як були зроблені будь-які послідовні дослідження цієї проблеми. Критичними стали останні 30 років, коли інтенсивне виробництво, поява великої кількості важкої сільськогосподарської техніки та нехтування правильною організацією сівозмін у багатьох господарствах дуже негативно вплинули і на структуру ґрунту, і на його родючість у кінцевому підсумку.
Ця проблема з кожним роком загострюється та набуває великих масштабів. Фактично, ми сьогодні можемо говорити, що ущільнення ґрунтів — це явище не тільки всеукраїнське, а й всесвітнє. Незалежно від типу ґрунтів — чорноземи це, чи суглинки — недосконалі агротехнології стають причиною переущільнення. І якщо в будівельному бізнесі ущільнення ґрунту — справа корисна, його навіть проводять спеціально, то в агробізнесі — це втрата прибутків, значна та щорічна.
- Наслідки ущільнення ґрунту:
- Руйнування структури ґрунту.
- Зменшення поглинання поживних речовин.
- Нерівномірність сходів.
- Зниження росту рослин та розвитку коренів.
- Зниження врожаю.
- Збільшення тягових зусиль техніки.
Щільність ґрунту — фактор, який показує, в яких умовах ростуть і розвиваються рослини. Від щільності ґрунту залежать ґрунтові режими: повітрообмін, водопроникність, вологоємність, теплоємність, мікробіологічні та окисно-відновні процеси. Вона впливає на технологічні властивості, якість обробітку ґрунту. Все це впливає на кількість та якість врожаю. За пухкої будови орного шару створюються умови для підвищеного витрачання вологи на випаровування, а за щільної — несприятливі для розвитку коріння рослин.
Оптимальні рішення для будь-яких господарств — це маршрутизація руху техніки, супутниковий моніторинг і рух за маркерами або спеціально створеними програмами. Але, це додаткові немалі витрати і на практиці запроваджувати ці заходи майже ніхто не квапиться.
В агровиробництві використовують більшість агрегатів, які мають різну ширину захвату знарядь, тому треба перепрофілювати механіко-технічний парк таким чином, щоб увесь комплекс машин мав однакову ширину захвату знарядь. Як варіант, подбати про те, щоб ширина захвату борін, котків та інших знарядь була кратною ширині захвату базової техніки (тих же сівалок). Зробити це не так просто і не в кожному господарстві знайдуться кошти на модернізацію та переобладнання техніки. Однак і господарювати бездумно, не дбаючи про стан ґрунтів та їхню структуру, також не вийде. Якщо не починати вирішувати проблему вже зараз — поступово, частково, але вирішувати — то вже за кілька десятків років може не знадобитися жодна техніка, ні стара, ні модернізована. Бо застосовувати її буде просто ніде.
Єдиної методики боротьби з ущільненням ґрунту не існує. Потрібно системно підходити до вирішення цього питання, виявляти взаємозв’язки та прогнозувати можливі наслідки. Треба відштовхуватись від якості землі, кліматичних умов та розміру свого гаманця, але потрібно пам’ятати, що земля — не безмежний ресурс і про неї треба дбати.
До ваших послуг – агроконсультант Олексій Сергієнко і команда ArtFieldS.
Дізнайтесь про наші послуги та про нас на нашому сайті. А також перегляньте нові актуальні відео на нашому YouTube-каналі!